Anna Marie Rybáčková: Online Onboarding

Anna Marie Rybáčková působí jako HR Generalista ve společnosti Applifting, dříve Business Development Manager pro alternativní personální agenturu – platformu Techloop. Má vystudované humanitní vědy a zajímá se o rozvoj lidí a leadership.

Aničko, pracuješ pro firmu vytvářející mobilní aplikace, co je na Appliftingu podle Tebe jedinečné a díky čemu Tě tvoje práce naplňuje?

Práce pro Applifting mě baví hlavně díky lidem, firemní kultuře a uvolněné pohodové atmosféře, která u nás vládne. Applifting patří mezi svobodné firmy, kterých je u nás zatím jen pár. Máme plochou strukturu, žádné manažery nebo obchodníky a místo klasické dozorčí rady si volíme Radu starších, kde může zasednout kdokoliv z našich kolegů. Software vyvíjíme nejen proto, abychom dosahovali zisku, ale protože jeho prostřednictvím chceme lidem zjednodušit život. To je to, co mě baví a co mi dává smysl.

Jaká byla Tvoje kariérní cesta k HR? Máš sice vystudovanou sociologii, což je, řekněme, hodně příbuzný obor, ale pracovala jsi i jako Business Development Managerka nebo data analytička. Jak tyhle zkušenosti propojuješ ve své současné roli?

Moje cesta k HR má vlastně celkem úsměvné začátky. Díky vystudované sociologii jsem zjistila, že ve svém budoucím povolání chci pracovat s lidmi. Dnes už vím, že nejvíc mě naplňuje přinášet ostatním radost. A v tom mi Applifting hodně nahrává.

Co mě ale dovedlo k HR? Ještě před rokem jsem dělala v Techloopu v oboru Business Development. Mým úkolem bylo hledat firmy, které by naši platformu používaly k náboru IT profesionálů. No a protože Applifting tou dobou aktivně hledal hned několik vývojářů, propojilo nás to s mojí současnou kolegyní Zuzkou. A protože jsme si byly vzájemně sympatické, když Zuzka později k sobě hledala kolegyni do HR, nebylo co řešit.

Každá z mých předchozích profesí mi toho navíc hodně dala. Datová analýza podpořila můj vztah k číslům a možnost sledovat situaci na trhu v návaznosti na to, jak se nám daří. Business Development byl pro změnu v podstatě klasický sales, bez kterého se dnes v IT odvětví nedá obejít.

Pro #suHR chystáš webinář na téma Online onboarding, čím Tě tohle téma zaujalo a jak moc ses mu v rámci své práce věnovala ještě před vypuknutím krize?

Vzhledem k tomu, že jsem v Appliftingu na pozici HR generalista, dostala jsem se k onboardingu hned po svém nástupu. A na základě vlastní zkušenosti jsem se pak snažila při každém onboardingu hledat možnosti, jak tenhle proces ještě vylepšit. Celkově mě to baví hlavně proto, že je zajímavé sledovat zkušenosti nováčků a jejich adaptaci na firemní prostředí a kulturu. A zároveň je to dost kreativní proces, který jde měnit a ladit.

Jako členu týmu IT společnosti je Ti určitě online prostředí blízké, bylo pro vás snadné přejít plně na online onboarding, když to situace začala vyžadovat?

Popravdě musím říct, že se ten proces v rámci krize moc nezměnil. Převést ho do onlinu bylo snazší, než jsme si mysleli. Když věříte hodnotám, které firma reprezentuje, a když kolem sebe máte kolegy, díky kterým dokážete vytvořit příjemnou atmosféru, dá se projít onboardingem a adaptací nováčka snadno i virtuálně.

Myslíš, že celkový online onboarding dokáže plně a kvalitně nahradit to, co by se jinak dělo face to face v kanceláři?

Řekla bych, že zatím bohužel ne. Ačkoliv nám dnes technologie nahradí téměř vše, není nad to se prostě během dne v kanceláři potkat s kolegy, třeba v kuchyňce u kávy nebo čerstvého ovoce. Každý nováček potřebuje po nástupu určitou míru interakce s ostatními zaměstnanci, ne jen se svým týmem a navíc skrz obrazovky.

Čeho se podle Tebe vyvarovat, abychom nováčky nezklamali nebo nezmátli a vše proběhlo příjemně, profesionálně a hladce?

Nejdůležitější je podle mě zachovat si lidskost a podpořit v nováčcích chuť nebát se komunikovat se svými novými kolegy a ptát se na cokoliv, co jim není jasné. Při online onboardingu se nám pak osvědčilo třeba vytváření skupinek. Nabíráme vždy několik lidí a díky tomu je ten proces celkově příjemnější. Každý zná už od začátku několik Applifterů mimo svůj tým a kdykoliv pak mají dotazy, můžou je napsat své skupině ve Slacku, HR na ně postupně odpovídá a všichni o nich můžou debatovat. 

Důležité je přiznat si, že je to teď těžká situace, která doléhá na všechny. Ale společně to zvládneme.