Kateřina Kebzová: Performance Management v IT

Kateřina Kebzová působí v roli HR manažerky společnosti Ackee a pro #suHR se rozhodla sdílet její pohled na Performance Management v IT. V rozhovoru si povídáme o HR komunitách a setkávání, ale i právě o Performance Managementu, oblíbené otázce současnosti.

Ahoj Kačko, jak se těšíš na náš první #suHR meeting v Praze a jak jsi se vlastně o naší komunitě poprvé dozvěděla?

Ahoj Míšo, díky za pozvání, i když jsem se vlastně trochu vnutila. 🙂 #suHR sleduju víceméně od začátku a přesně něco takového mi v Praze chybělo. Jsem moc ráda, že mám tu čest uvést první pražské setkání.

Jak funguje sdílení tipů a nejrůznějších HR best practices mezi lidmi z HR v Praze? Existují tam nějaké skupiny nebo komunity podobného typu, kterých jsi součástí?

Ve větším fungují HR večery od VimVic.cz nebo dříve aktivnější HR talks. Ze své bubliny pak vím i o pár jednotlivcích, kteří pořádají “školení” na nějaké konkrétní téma. Pro mě je pak hodně přínosná i skupinka spolužáků z vejšky. Etablovaná offline komunita mi tu v Praze ale zatím chybí.

Na #suHR setkání budeš mluvit o Performance Managementu, jak se zrovna tohle téma stalo Tvým srdcovým a proč je pro Tebe důležité?

V Ackee nastavuju HR od začátku a reflektuju při tom, co firma potřebuje. Performance management se ukázal být hned velkým tématem, na které bylo třeba se zaměřit. Pár prvků systému už existovalo, nicméně nebyly úplně funkční. Proto pro mě bylo složité dřívější systém upravit tak, aby to pro lidi byla srozumitelná a efektivní změna.

Můžeš nám nastínit, v čem je Ackeeversary jiné oproti standardnímu ročnímu hodnocení?

Ackeeversary jsem vytvořila, protože to bylo třeba, ne protože by to chtělo vedení firmy nebo by nám to řekla nějaká nadnárodní mateřská společnost. Není to tedy lidmi vnímáno jako zbytečná činnost (třeba něco jako vyplňování tabulek, díky kterým dostane člověk na konci roku za splnění všech cílů o stovku víc), ale funkční flexibilní systém. Zároveň je to nekončící proces, který přes malé kroky pořád vylepšujeme.

Co dalšího Tě ještě na práci HR manažerky baví a co je naopak  pro Tebe nejmíň oblíbenou součástí této role?

Jsem vděčná za důvěru a volnost, kterou od kluků z vedení i všech našich miláčků (tak říkáme zaměstnancům) mám a téměř všechnu náplň práce si vytvářím sama. Velmi zajímavá je pro mě spolupráce s team leadery, kteří mají skvělý technický background a dovednosti, ale různou zkušenost ve vedení lidí. Nejvíc rutinní je pro mě získávání nových lidí a payroll, ale dobře to balancuje tu kreativní část práce.

Píšeš o sobě, že kromě klasické HR agendy se staráš i o rozvoj soft skills u teamleaderů a manažerů ve firmě, funguješ tedy tak trochu i jako interní kouč?

Nemám za sebou žádný oficiální koučovací výcvik, prošla jsem jen pár kurzy, takže bych se koučem nenazvala. Naši team leadeři ale dřív neměli zkušenost ve spolupráci s HR a protože fungují mimo jiné i jako hiring manažeři, řeší mzdy a hodnocení lidí, často se naše spolupráce týká právě těchto personálních činností.

Co za témata například v rámci tohoto rozvoje řešíte?

Kromě dovednosti vést výběrové a hodnotící rozhovory nebo exit interviews je pro ně tématem vedení týmu, delegování práce, předávání zpětné vazby, emoční inteligence nebo time management.

Čeká Tě v roce 2020 nějaká velká výzva či projekt nebo u vás vše tak nějak běží jíž v zajetých kolejích?

Hrajeme si s technologiemi a využíváme náš interní vývojový tým. Teď třeba testujeme našeho onboarding chatbota pana Unicorna. Zároveň jsme za uplynulý rok docela vyrostli, takže je pro nás tento rok ve znamení stability (protože není těžké růst, ale stabilizovat se).

Co ráda děláš po práci? Jak odpočíváš, když zrovna nejsi HRistka? 🙂

Jsem z hudební rodiny a drží mě to doteď, takže se věnuju několika hudebním projektům, u kterých dokážu skvěle vypnout. Jsem tak trochu chytroprd, zajímám se o architekturu, čtu, vzdělávám se a ráda cestuju.

Kačko, moc děkujeme za rozhovor a těšíme se na naše první společné pražské setkání! 💛