S Libou Zejdovou o Performance Managementu

Jsem HR zaměřená na rozvoj lidí a nadšená pro strategický a inovativní HR přístup, který firmu posouvá dál. Klíčem k firemnímu úspěchu jsou vždycky lidé. Když jsou právě oni na prvním místě, předají svůj zápal ve formě perfektní služby našim klientům a výsledky pak už přijdou samy. 🙂

Píše HR Business Partner Liba Zejdová na svém LinkedIn profilu a my nemůžeme než souhlasit. Pro #suHR bude mluvit o velmi aktuálním Performance Managementu. Toto a další témata jsme nakousli i v našem rozhovoru.

Libi, mohla bys nám popsat jaká byla Tvoje cesta z finanční analytiky do HR, a kde se Tvoje znalosti z těchto oborů na tvé současné pozici propojují?

Jak naivní jsem byla jako žába absolventka, která si myslela, že začne jako finanční analytik v leasingovce a tu stejnou práci bude mít celý život jako její rodiče. 🙂 V průběhu let jsem zjistila, že mě naplňuje práce s lidmi. V Bibby mi potom moc pomohl přístup našeho ředitele Michala Gabriela, který se dívá na lidi přes jejich silné stránky a umožňuje jim je rozvíjet.

Myslíš, že dobrý HR manažer musí mít nějaký finanční background?

Cílem HR je přispět k výsledkům firmy skrze lidi, takže je dobré znát alespoň základy logiky finančního řízení firmy a umět vyčíslit přínosy a náklady navrhovaných řešení ze strany HR. Navíc pokud nepracujeme s daty ale jen s intuitivní dojmy, těžko můžeme správně cílit své úsilí.

Na #suHR setkání budeš přednášet o performance managementu, co přesně se pod tímto pojmem skrývá?

Firmy odjakživa řeší, jak udržet své lidi a dostat z nich to nejlepší a díky extra nízké míře nezaměstnanosti to u nás v ČR platí dnes více než kdykoliv dříve. Úkolem HR a managementu je nastavit firemní prostředí pro své kolegy tak, aby pracovali s co největší chutí a neodešli po pár měsících vyčerpaní jinam.

V práci úplně neplatí přísloví, že lidé jsou jako olivy… Ty totiž dávají nejlepší olej, když jsou drceny tlakem.

Co je cílem dobrého performance managementu a proč by ho měl vlastně zastřešovat člověk z HR?

Cílem performance managementu je jednoduše dlouhodobá vysoká produktivita a nízká fluktuace. HR by mělo navrhovat principiální nastavení procesů a nástrojů ve firmě, přicházet se zlepšováky a obohacovat manažery o tipy na tu správnou práci s lidmi. Výzkumy totiž ukazují, že když zaměstnanci odchází jinam, neopouští většinou firmu nebo benefity, ale svého nadřízeného. Manažer je tím klíčem k motivaci a udržení svých lidí a HR jej má podporovat na správné cestě.

Můžeš nám prozradit, jaké konkrétní kroky teď zrovna na tomto poli v Bibby řešíte?

Máme jedinečnou firemní kulturu, rozvíjíme naše lidi a v performance managementu se inspirujeme u velkých firem, které se zbavily zastaralých postupů z doby průmyslové revoluce a přišly na to, že na motivaci lidí nemají tradiční nastavení performance managementu zásadní vliv.

Performance management a koučink, jaká je tam spojitost?

Velmi přímočará! From Boss to Coach. Diktátorskému přístupu odzvonilo, zejména mladé generace nastupující na pracovní trh potřebují ve svém šéfovi vidět parťáka a průvodce, který je posouvá dál. Takto na papíře to vypadá jednoduše, z vlastní zkušenosti ale vím, že na koučovací přístup nejde přepnout ze dne na den, směrnicí ho do týmů nezavedete a zavádění koučovací kultury ve firmě je prostě běh na dlouhou trať. Zkušenosti společností, které se daly touto cestou, však ukazují, že lidé se díky koučinku posouvají rychleji, jsou více angažovaní a v neposlední řadě je to znát právě na firemních výsledcích.