#suHR a píšu: Jeden rok s LinkedIn Recruiter Lite

Na začátku září roku 2020 jsem požádala svou vedoucí Šárku, abych mohla využívat placenou verzi LinkedIn. Cíl byl jasný, začít s aktivním náborem uchazečů. Byli jsme tehdy před časem covidové éry home officů a pro mě to byl naprosto skvělý nástroj, kterým jsem se zabavila a měla jsem čas ho prozkoumat. Ráda se s vámi o své dojmy podělím. Navazuji na svůj první #suHR příspěvek Co zrovna řeším – začínám pracovat s LinkedIn Premium Lite. 

Za 1 079,88 EUR jsem si rok užívala následující benefity:

  • snadné hledání a prohlížení profilů,
  • posílání zpráv InMail,
  • modul Náborář,
  • viditelnost zobrazení profilu,
  • přístup do Li Learning.

Na konci článku najdete shrnutí. Už teď prozrazuji, že jsme se rozhodli prémiový účet na další rok nekoupit. To ale neznamená, že s prémiovými účty končíme, naopak. 

Hledání a prohlížení profilů

Zkusíme to prakticky. Zadala jsem si do neplacené verze tento string: (“recruiter” OR “HR specialist” OR “personalista” OR “personalistka”) AND (Pilsen OR Plzeň). 

Vyběhly na mě nejprve 3 výsledky vyhledávání, když jsem to zkusila znovu, vyběhlo na mě 807 výsledků. Neznám algoritmy LinkdeIn, zkuste si úspěšnost vyhledávání sami. Já to také budu zkoušet. Na vyhledávání profilů máme v naší kotlině specialistu. Jistě znáte LinkedIn Ambassadora @José Kadlec – napsal zajímavý článek: https://www.hrmixer.cz/navody/499-ktery-linkedin-premium-ucet-si-vybrat-pro-recruitment-hireconomics-12

Je jasné, že neplacená verze vás svobodně vyhledávat dlouho nenechá. José v článku radí, jak si s omezením poradit. 

Přišla jsem na to (sama), že LinkedIn vyhledávač akceptuje jen 5 booleovských operátorů. V placené verzi jsem omezení nezaznamenala. Ale nezoufejte, i v základní verzi můžete využít sadu filtrů. Zkuste si něco vyhledat lupou a dát DALŠÍ FILTRY. Mohu se takto proklikat všemi profily jako v placené verzi, ale těžko říct, jak dlouho mi takové vyhledávání půjde. Zoufejte, pokud máte málo spojení, v prémiové i free verzi Li dosáhnete ve vyhledávání jen na 3. úroveň spojení.

Zadala jsem stejný string do vyhledávače prémiového účtu a vyjelo mi vždy spolehlivě 686 profilů. Když jsem přidala filtr Locations Czechia a vyloučila tak kandidáty, kteří se nacházejí v zahraničí, měla jsem k dispozici 582 profilů. 

K neomezenému využívání Boolean search jsou v placené verzi předdefinované filtry a našeptávače. To mě potom napadla i kritéria, která by mě jinak nenapadla a ani je neumím definovat. Uvedu příklad vyhledávání podle počtu let praxe nebo podle počtu let přítomnosti na LinkedIn.

Definované filtry si můžete uložit a spouštět je jedním klikem, můžete si je uložit pod projekt a nastavit si upozornění na nově nalezené profily.

Další pozitivum je, že se vám vyhledané profily po rozkliknutí otevřou v náhledu, který vypadá trochu jako životopis, tento náhled si můžete exportovat do PDF, můžete využít i hromadný export profilů. Zadání znělo: stáhni všechny profily kandidátů, kteří pracují ve společnosti Inženýři elektrikáři, já je stáhla a ani mě to nestálo moc úsilí. 

Můžete si s profily hrát. Může to vypadat tak, že si k zajímavému profilu uložíte poznámku, nastavíte si upozornění, které se zobrazí v určitý datum, můžete si profil uložit pod projekt, připnout si ho na nástěnku, můžete potencionálnímu uchazeči jedním klikem napsat mail, rovnou se můžete proklikat na podobné profily a můžete využít i řadu hromadných akcí. 

Obsah obrázku text

Popis byl vytvořen automaticky

A pak je řada nástrojů, které využívat nemůžete a jsou zpřístupněny v ještě dražším profilu Recruiter. Trošku mě zamrzelo (ale opravdu jen trošku), že jsem nemohla vyhledávat kandidáty, kteří jsou v propojení s určitými firmami nebo značkou, nemohla jsem vyhledat kandidáty, kteří jsou Open to Work a nemohla si ke kandidátům přidávat tagy. Vše je omezené možnostmi počtu využití. Např. si k projektům můžete uložit jen 10 vyhledávacích filtrů s upozorněním na nově vyhledané profily (u profilu Recruiter je to 50).

Zprávy InMail

30 zpráv InMail měsíčně, které můžete využít libovolně na profily opět do 3. úrovně spojení. Můžete si uložit šablonu, nemůžete posílat hromadné zprávy. Moc se mi líbí, že LinkedIn motivuje recruitery, aby správně cílili své zprávy. Pokud obdržíte odpověď na vaši dobře zacílenou a třeba i poutavě napsanou zprávu do 90 dnů, systém vám vrátí kredit (důvod k oslavě). Pokud pošlete zprávu InMail svému spojení 1. stupně, kredit se vám také neodečte (menší důvod k oslavě).

Přiznávám, že mi propadlo 114 InMailů. Omlouvám se tímto všem, kterým jsem mohla poslat InMail a změnit jim život a neučinila jsem tak. Já to napravím, jen musíme nejprve navázat spojení.

Modul Náborář

Výhoda je, že máte uchazeče, projekty, nastavené filtry, zprávy InMail přehledně zobrazené mimo váš osobní účet, nevýhoda je, že o vše přijdete v okamžiku, kdy přestanete platit.

Viditelnost zobrazení profilu

Za mě úplná blbost, ale možná ji využije někdo, kdo pracuje v personální agentuře a chce do databáze lapit co nejvíce dušiček. Protože o toto téma projevil zájem jeden můj náborový parťák, přidávám zobrazení.

Přístup do Li Learning

Já jsem tuto možnost využila. Bylo to během Vánoc, kdy jsem začínala se psaním článků a hledala jsem inspiraci. Poslechla jsem si téměř celý kurz z roku 2019 Interviewing techniques. Teď by mě kurz stál 759 Kč. Kurzů je v aplikaci (i té mobilní) nespočet. Jsou v angličtině, ale můžete si zobrazit přepis a pomaličku si vše přeložit. Využila jsem i možnost si stáhnout různé šablony nebo soubory, které s tématem souvisejí. Vlastně jsem si myslela, že jde o běžnou součást LinkedIn, až časem jsem zjistila, že jde o nadstavbu dostupnou k prémiovým účtům.

Závěrem

Když to shrnu, určitě si práci s účty Premium vyzkoušejte. Jde to i zdarma v rámci zkušebních verzí. Minimálně si procvičíte angličtinu. My jsme se rozhodli, že budeme prémiový účet využívat nárazově, když bude potřeba a poslechneme @José Kadlec, který radí si pro vyhledávání uchazečů pořídit účet Sales Navigator Professional, který stojí 1 789 Kč měsíčně při roční fakturaci. Pro srovnání účet Recruiter Lite stojí 2 519 Kč měsíčně při roční fakturaci. Spočítala jsem, že Sales Navigator Professional vyjde o 29 % levněji než Recruiter Lite. Opravdu děkuji Josému za tip, mě by to nikdy nenapadlo.

Další možností je účet Premium Business, který ale nenabízí pokročilé filtry vyhledávání. A pro milovníky seberozvoje přidávám informaci, kolik stojí Li Learning, stojí 759 Kč měsíčně.

Ceny na obrázku jsou měsíční, když si nebudete chtít zaplatit celý rok (náš případ) a všechny uvedené ceny jsou aktuální k 18. 9. 2021.

S chutí do toho a půl je hotovo. Aktivní nábor je o tom, co můžete kandidátům nabídnout, o znalosti trhu práce, zkrátka o dobrém zacílení. Doporučuji si vybudovat širokou síť kontaktů, kterou postupně přesvědčíte o svých kvalitách a o kvalitách společnosti, kterou reprezentujete. 

LinkedIn je jen jednou z databází uchazečů, kterou využíváme. Máme přístup do databáze LMC, do databáze studentů a absolventů UNIJOBS ZČU a hlavně využíváme naši vlastní databázi, která je společná pro skupinu PPF.

Nebudu se být do prsou a prezentovat se jako odborník, který seká aktivně obsazené pozice jako Baťa cvičky. Aktivní nábor mi vůbec nejde. Spočítala bych na prstech jedné ruky počet aktivně ulovených a přijatých nových kolegů. Budu ráda za sdílení i vašich zkušeností. Co funguje vám?

Autor: Markéta Knížková