#suHR & Kristýna Čončka Čermáková

Kristýna Čončka Čermáková má mimo jiné na starost budování firemních hodnot v brněnském ARTINu a na dalším #suHR setkání se s námi podělí o proces, který taková práce zahrnuje.

V rozhovoru jsme se bavily o začátcích její kariéry, vzdělávání a samozřejmě firemních hodnotách.

Kristy, ještě jednou moc děkuji za Tvé zapojení do projektu #suHR. Když jsem si prohlížela Tvůj profil na LinkedInu, narazila jsem na širokou škálu pracovních pozic. Můžeš nám prosím popsat svou cestu k současné pozici? Co Tě nejvíce ovlivnilo a posunulo?

Kdybych to měla popsat jako cestu, vypadlo by to takto:
Dobrý start. Příležitost ve firmě s velkým nábojem – junior manažer na pracovních programech ve Student Agency. Rychlý nástup. Protože mě a firmě to spolu fungovalo, přišla už po roce vynikající příležitost – rozjet autobusovou dopravu ve žlutých barvách.Pak to byla vážně jízda, která mě moooc bavila. Odnesla jsem si velmi prozákaznický přístup a pozitivní vztah ke změnám. A taky tady ve velkém začalo moje přesvědčení o tom, že je důležité předávat zodpovědnost, nikoliv jen úkoly. Nevím, jaká bych byla, kdyby mě tohle nepotkalo. S druhým dítětem přišlo rozhodnutí zkusit štěstí jinde. Pak bylo pár šlápnutí vedle a utvrzení v tom, že nechci pracovat tam, kde to funguje direktivně, kde lidé spolu neumí komunikovat ku prospěchu věci. Nový směr. Důležitá byla zkušenost v neziskové organizaci zabývající se vzděláváním mladých. Došlo mi, že to, jak jsem budovala od nuly a pak vedla tým o 300 lidech, je Leadership. 
No a pak přišla příležitost moje praktické i teoretické zkušenosti spojit a vybudovat skupinu lídrů v ARTINu. Tady jsem pochopila, že věci mohou jít mnohem dál, než jsem do té doby měla představu. Učím se být odvážnější a otevřenější než dosud.

Jak jsi se dostala k oblasti HR a co přesně děláš v ARTINu?

Pracuji s lídry, což je nekončící práce. Přicházejí noví, ale hlavně stále hledáme funkční cesty k tomu, jak pracovat s leadershipem a jak udržet nastavenou kulturu. Mám na starosti vzdělávání a sama realizuji většinu softových workshopů. Spolu s HR týmem se staráme o to, aby nám bylo v práci dobře a aby se o nás dozvěděli kvalitní kandidáti. A taky se snažím být u toho, když jde o strategická směřování pobočky v Brně.

Na druhém #suHR setkání budeš mluvit o nastavování firemních hodnot a mě hned na začátek napadá otázka – na co všechno může mít vliv nenastavení firemních hodnot? Je dnes podle Tebe hodně firem v takové situaci?

Já nevím, jestli je správné to slovo “nastavení”. Protože každá firma na základně nějakých hodnot funguje. Ať chce nebo ne. Jde o to, jestli jsou takové hodnoty ku prospěchu nebo ji spíš brzdí. Jestli je chtějí vědomě změnit.A pak jsou firmy, které mají hodnoty napsané na stránkách, ale pro život jejich zaměstnanců to vůbec nic neznamená. Pokud se rozhodnete, že chcete nějaké konkrétní hodnoty ve firmě skutečně žít, usnadní to určitě mnohé rozhodování – kam dávat peníze, jaké lidi vybírat, na čem trvat, jak se prezentovat.

Firemní hodnoty by měly být bezpochyby jedna z vůbec prvních otázek, které firma řeší při vzniku. Někdy tomu tak ale není. Pokud chce již několik let fungující firma začít pracovat na svých firemních hodnotách, jak by měla postupovat? S čím musí už na začátku počítat?

S tím, že to bude stát čas, potažmo peníze, že to nejde udělat od stolu a že nebude stačit, když to rozhodne vedení :)Jak na to, už bude obsahem našeho meetupu 🙂

Jednou z posledních otázek každého #suHR rozhovoru je otázka vzdělávání. Jak se Ty vzděláváš a posouváš své znalosti?

Tak to je konečně otázka na tělo. Jsem pověstná kovářova kobyla. Vzdělávám se, když mě to potká.:) Když přijde výzva, která vyžaduje můj posun, když potkám někoho, kdo má jiné názory a když můžu s někým diskutovat nad skutečnými potřebami a jejich řešeními. Když je potřeba, tak si nakonec přečtu i nějakou tu knihu, blog nebo zajdu na workshop či konferenci, nevyhledávám to záměrně. Pak zapojím svoje celkem dobré kritické myšlení a vyhodnocuji, co skutečně má nějaký přínos.

Ještě se vrátím k Tvému životopisu a zeptám se, jaké jsou Tvé plány do budoucna? Plánuješ zůstat v HR nebo vyzkoušíš něco nového?

Já nejsem úplně plánovací typ. 🙂 V tuhle chvíli je pro mě v ARTINu spousta výzev, které po mě vyžadují právě takový posun, takže se zatím nikam nechystám.