Barbora Malinovská: „Noví manažeři jsou často hozeni do vody. Ale první měsíce jsou klíčové.”

Koučka, mentorka a lektorka Barbora Malinovská má za sebou vedení mezinárodních týmů a projektů, jak v ziskovém, tak v neziskovém sektoru. Ve své praxi čerpá z vedení až 70 podřízených a přes 2000 hodin vzdělávacích akcí ve 14 zemích světa. V podcastu jsme probírali schopnosti manažerů a leaderů. Zaměřili jsme se také na ženy manažerky, vyhoření nebo motivaci týmu.

Část rozhovoru si můžete přečíst níže nebo si rovnou pustit podcast.

Baru, když jsem se dívala na tvůj Linkedin, tak jsem měla pocit, že tvůj den musí mít tak 36 hodin. Co všechno teď děláš?

(smích) Témata, kterým se věnuji se dají shrnout do dvou oblastí. Tou první je management a tou druhou je digitalizace. Kdybych to měla ukázat v praxi, tak si můžu vzít klienta, který opakovaně bojuje s tím, že jeho týmový kolega neplní zadané úkoly. Nebo ho splní, ale pozdě. Takže jsme pracovali na tom,

 jak týmu úkoly zadávat, jak pohlídat, že budou splněny. Zároveň jsme se podívali na to, jaké digitální nástroje má ve firmě k dispozici a jak je může využít. Propojení manažerských dovedností a digitálních nástrojů mi dává obrovský smysl, protože dnešní doba nabízí celou řadu digitálních nástrojů, ale zároveň musí být zachována lidská stránka.

Jaké nástroje využíváš ty?

Využívám jich strašně moc. Z čeho vycházím je, že si sama se sebou sednu a zeptám se, co bych potřebovala, aby mi bylo dobře. Mám základní svatou trojici – jídlo, odpočinek a pohyb. Ty vždycky musí fungovat a pomáhaji mi k tomu různé aplikace, abych měla data a zjistila, proč něco nefunguje a proč něco ano. Pozn. Seznam aplikací Bára vyjmenovává v podcastu.

Máš nějaké tipy na to, jak delegovat práci?

Tohle je těžké se naučit. Pomohla mi v tom manažerská praxe, kdy došla jsem došla do bodu, kdy nebylo zbytí a něco jsem musela delegovat. Našla jsem si tedy cestu, jak to udělat. Kdybych měla doporučit, jak začít, tak po malých kouscích. Vyberte si jednu aktivitu, kterou může dělat někdo jiný. Popište si kroky, které jsou potřeba a nebo cíl, jak má vypadat výsledek. Najděte si v týmu někoho, pro koho bude důležité aktivitu plnit, ať už z hlediska toho, že ho to bude bavit nebo z hlediska jeho rozvoje.

Propojení manažerských dovedností a digitálních nástrojů mi dává obrovský smysl.

To hlavní, co děláš je vzdělávání a práce s manažery. Proč zrovna manažeři?

To má několik rovin. Tou první je to, že jsem manažerkou byla a dostala jsem se do té pozice hrozně rychle a neplánovaně. Začátky pro mě byly extrémně těžké. Povedlo se mi to zlomit a strašně ráda na můj tým vzpomínám. Zjistila jsem, že své zkušenosti můžu předávat dál a začala jsem fungovat jako interní mentorka. 

Druhá rovina je hodnotová, kdy jsem viděla v zahraničí, že západní svět není nijak extrémně lepší než my, ale je to hodně o nastavení lidí a jak fungují. Já věřím, že v ČR máme chytré lidi a chci jim pomoci ten potenciál využít a vím, že skrze manažery je to pro mě efektivnější cesta.

Celý rozhovor si poslechněte tady:

Enquire now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.