Tamara Ksandrová, Recruitment Lead v Aricoma, se s námi podělila o významu candidate experience a spolupráce s hiring manažery. Proč je důležité, aby kandidáti měli co nejlepší zkušenost s náborovým procesem, jak ovlivnit candidate experience, jak sbírat zpětnou vazbu během výběrového řízení a jaká je role hiring manažera? To vše zjistíte v našem rozhovoru.
Proč bychom se měli starat o to, aby měli kandidáti co nejlepší zkušenost s naším náborovým procesem?
Jednoduše proto, že to nejsou jen kandidáti, ale i lidé. Lidé, kteří se o svou zkušenost s náborem podělí. S kolegy, rodinou. A všechno to dělá obraz naší firmy a rozhoduje o tom, zda nám někdo svůj životopis pošle a bude chtít u nás pracovat. Kromě toho je náborový proces první zkušeností kandidáta s firmou. A protože první dojem je vždy důležitý a může dál definovat vztah kandidáta s firmou. Linka inzerát – CV – pohovor – nabídka vlastně nikdy nebyla kompletní. Ono je třeba změnit mind-set z práce recruitera “na pozici” na “práci na kandidátovi”. Tzn, jednat s kandidátem tak, aby byl rád, že se mu ozvete a bylo mu líto, pokud bychom jej nevybrali. A hlavně s ním pracovat i po ukončení výběrového řízení. Ať dopadlo jakkoliv.
Co zásadně ovlivňuje candidate experience?
Způsob komunikace, rychlost, transparentnost. A hlavně to, že dodržíme naše slovo. A že se ozveme. V termínu, který slíbíme. Je až šokující, jak málo stačí.
Jakými aktivitami můžeme podpořit dobrou zkušenost kandidáta?
Základem je mít dobře zpracovaný recruitment proces a dobrou komunikaci směrem k hiring managerům. Pravidelná komunikace. Neghostovat kandidáta.
Jak sbíráme v průběhu výběrového řízení zpětnou vazbu?
Osobně nevím, zda bych šla do sbírání dat v průběhu výběrka. Na jeho konci je fajn poslat NPS, případně dotazník spokojenosti s naším procesem. A posílat jej i kandidátům, které jsme nevybrali.
„Za mě je nejlepší zpětná vazba to, že mám spokojeného kandidáta...``
Kdo je hiring manažer a jak ho do výběrového řízení zapojit? Co by mělo být součástí role hiring manažera a co součástí role recruitera, kde je ta hranice?
V mých očích je hiring manager vedoucí týmu nebo projektu, který bude kandidátovi zadávat práci a je decision maker výsledku výběrového řízení. Často rozhoduje i o jeho mzdě, případně ústupcích, pokud kandidát není 100%. A hlavně je to náš parťák v náboru, až bych řekla spřízněná duše. Jsme na jedné lodi – chceme rychle a efektivně nabrat dobrého člověka.
Jakou nejlepší zpětnou vazbu jste dostala od kandidáta? Tj. můžete nasdílet nějakou success story, kde candidate experience opravdu byla skvělá?
Za mě je nejlepší zpětná vazba to, že mám spokojeného kandidáta. Takového, který mi doporučí svého kamaráda. Takového, který sice odmítne nabídku na LinkedIn, ale sám se mi po letech ozve, že to bylo super a že uzrál náš čas. Takového, který se rád ozve sám, že nabídka není pro něj, ale že by o někom věděl. Takového, kdo se ke mně hlásí i na soukromých místech, jako je školka nebo někde na pivu.
Pokročilá HR Akademie
Interaktivní HR školení, kde se za tři měsíce naučíte vše, co je potřeba pro rychlý posun a rozvoj v HR kariéře. Potkáte lektory, mentory, dostanete skripta i individuální kariérovou konzultaci.
Tamara působí jako Recruitment Lead v Aricoma a v Pokročilé Akademii nás provede candidate experience a spoluprací s hiring manažery.