7 praktických tipů, jak začít kariéru v HR

Pro všechny, kteří uvažují o změně kariéry a mají chuť pustit se právě do HR, sdílí naše Michaela pár tipů.

 

1. Zapojte se do komunity

To nejlepší, co pro sebe můžeme v začátcích v novém oboru udělat, je zapojit se do oborových komun it. Takové komunity fungují v online prostředí nejčastěji na sociálních sítích a jejich součástí je většinou i možnost chatovat s ostatními.

Vyhledejte si komunity, které v rámci oboru HR vznikají, a přidejte se k nim. Na začátku půjde pravděpodobně pouze o pasivní nasávání inspirace, nicméně velmi brzy se přirozeně začnete zapojovat a objevovat nové příležitosti.

Náš TIP: Na prvním místě samozřejmě SUHR, pak třeba HRdinky nebo HR (k) sobě

2. Sledujte práci ostatních

Současná doba sociálních sítí je velmi výhodná v tom, že se rychle a efektivně dostanete ke konkrétním case studies a ověřeným postupům ostatních z oboru.

Vyhledejte si na LinkedInu uživatele podle toho, co v HR dělají i v jaké lokalitě a jakém oboru působí. Jejich přidání vám následně umožní objevovat další kolegy z oboru a inspirovat se jejich prací.

Nezapomeňte inspirativní příspěvky doplnit like nebo komentářem, tím oceníte práci daného člověka a zároveň k vám bude algoritmus posílat podobné příspěvky.

TADY najdete tipy, co sledovat.

3. Hledejte dostupný obsah

Na internetu dnes najdete pravděpodobně téměř všechno. Hledejte témata, která vás v oboru zajímají a která pro vás budou vhodná už při úplných začátcích.

Sledujte kvalitní a ověřený obsah ohledně zákoníku práce a aktuálních novinek, mzdové průzkumy, konkrétní postupy kolem HR procesů, checklisty, vzory, rozhovory s inspirativními osobnostmi z oboru.

Můžete si vybrat mezi podcasty, články, rozhovory, ebooky, videokurzy, atd.

4. Vzdělávejte se

K tomu, abyste si našli práci v HR, bude samozřejmě potřeba mnohem víc. Opravdu hodně získáte, když budete investovat do svého vzdělání a vyberete si pro vás vhodný a dostupný vzdělávací kurz či program.

V takovém vzdělávacím programu si většinou hodně vyzkoušíte v praxi, potkáte zkušené kolegy z oboru a seznámíte se s dalšími, kteří jsou na stejné startovací čáře jako vy.

Pro vzdělávání úplných nováčků v oboru doporučujeme SUHR Startovací akademii, protože má velkou přidanou hodnotu hned z několika důvodů.

Studenti nepotkají jednoho lektora, který jim předá své zkušenosti z několika firem, potkají jich 13. Každý z lektorů prošel několika firmami i obory a tak se studenti dostanou k velmi širokému know how. Získané znalosti tak díky zkušenostem lektorů dokáží zasadit do různých prostředí a oborů s potřebným kontextem. Teď na jaře v rolích lektorů potkáme Michaela SmitAnna RejdováJakub-Marek ŠtěpánKlára ViktorováMarketa RezacovaMichaela KozelskáDomi Pivodová LiškováLenka PetruškováMiroslava ZajíčkováJana ParmováAdéla Doležalová a Šárka Svobodová. Velká radost!

Školená témata si studenti vyzkouší v praxi v rámci 6 praktických úkolů, které řeší v týmu se svými konzultanty. Studenti se tím setkávají se zkušenostmi dalších kolegů z oboru a reálně si zkusí designovat některé procesy a připravit HR strategii. Roli konzultanta vnímám jako klíčovou pro zasazení znalostí do praxe. V minulosti se k nám v rolích konzultantů připojili Šárka LojdováPavla NěmcováAnna RejdováPetr Světlík a další. Máme radost, že vznikají týmy, které jsou si oporou ještě dlouho po skončení Akademie.

Kromě workshopů a interaktivních lekcí, které studentům předají nosná témata, je čeká také mentoring a kariérové konzultace. Díky nim se dokáží dostat do oboru ještě rychleji a s potřebným sebevědomím a informacemi o možnostech na pracovním trhu.

V květnu letošního roku jsem dostala nabídku změnit pozici a stát se personalistkou. Neměla jsem žádné zkušenosti, se vším jsem se učila a začala být aktivní i na LikedInu a moje nadřízená mi doporučila sledovat právě SUHR. Když jsem procházela Váš profil, vaše webové stránky, narazila jsem na akademie pro začátečníky a říkám asi ``to je přesně to co teď potřebuji``. A tak je ze mě student začátečnické akademie.

Veronika Skoupá

Personalistka, REGUTEC A.S. a absolventka Startovací HR akademie

5. Networkujte offline

Na základě zapojení se do komunit, sledování inspirativních osobností z oboru, čtení článků nebo poslouchání podcastů brzy zjistíte, že se pravidelně koná spousta zajímavých akcí právě pro HR komunitu.

Na takových akcích pravděpodobně potkáte ty, které sledujete, a zjistíte, že navázání vztahů je to nejlepší, co pro sebe můžete udělat.

Aktivně se ptejte na to, co vás zajímá. Zeptejte se zkušených kolegů na to, jak v oboru začínali a zda pro vás mají tip do začátků.

6. Odebírejte newslettery

Jakmile narazíte na zajímavý web, který vás inspiruje a kde pravidelně nacházíte kvalitní obsah, sledujte, zda je možné odebírat jejich newsletter.

Ten vám do schránky pravidelně nadělí velkou spoustu inspirace a aktuálních informací z oboru. Není nic efektivnějšího, než když vám informace dorazí rovnou do mailu a máte je tak bez hledání ihned k dispozici.

7. Dejte o sobě vědět

Pokud se pravidelně vzděláváte, sledujete aktuální novinky a trendy v oboru, potkáváte se se zajímavými lidmi, je rozhodně dalším důležitým krokem dát vědět o tom, že se chcete v oboru posouvat.

Hledáte-li první práci v HR nebo se posouváte na novou roli, je velmi důležité nenechávat si to pro sebe. Samozřejmě je dobré sledovat trh práce, ale nejlépe bude fungovat, když budete aktivně mluvit o tom, co pro sebe chcete.

Věříme, že se to vždy dostane na úrodnou půdu.

Enquire now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.