Pro všechny, kteří uvažují o změně kariéry a mají chuť pustit se právě do HR, sdílí naše CEO Michaela pár tipů.
1. Zapojte se do komunity
To nejlepší, co pro sebe můžeme v začátcích v novém oboru udělat, je zapojit se do oborových komun it. Takové komunity fungují v online prostředí nejčastěji na sociálních sítích a jejich součástí je většinou i možnost chatovat s ostatními.
Vyhledejte si komunity, které v rámci oboru HR vznikají, a přidejte se k nim. Na začátku půjde pravděpodobně pouze o pasivní nasávání inspirace, nicméně velmi brzy se přirozeně začnete zapojovat a objevovat nové příležitosti.
Náš TIP: Na prvním místě samozřejmě SUHR, pak třeba HRdinky nebo HR (k) sobě
2. Sledujte práci ostatních
Současná doba sociálních sítí je velmi výhodná v tom, že se rychle a efektivně dostanete ke konkrétním case studies a ověřeným postupům ostatních z oboru.
Vyhledejte si na LinkedInu uživatele podle toho, co v HR dělají i v jaké lokalitě a jakém oboru působí. Jejich přidání vám následně umožní objevovat další kolegy z oboru a inspirovat se jejich prací.
Nezapomeňte inspirativní příspěvky doplnit like nebo komentářem, tím oceníte práci daného člověka a zároveň k vám bude algoritmus posílat podobné příspěvky.
TADY najdete tipy, co sledovat.
3. Hledejte dostupný obsah
Na internetu dnes najdete pravděpodobně téměř všechno. Hledejte témata, která vás v oboru zajímají a která pro vás budou vhodná už při úplných začátcích.
Sledujte kvalitní a ověřený obsah ohledně zákoníku práce a aktuálních novinek, mzdové průzkumy, konkrétní postupy kolem HR procesů, checklisty, vzory, rozhovory s inspirativními osobnostmi z oboru.
Můžete si vybrat mezi podcasty, články, rozhovory, ebooky, videokurzy, atd.
4. Vzdělávejte se
K tomu, abyste si našli práci v HR, bude samozřejmě potřeba mnohem víc. Opravdu hodně získáte, když budete investovat do svého vzdělání a vyberete si pro vás vhodný a dostupný vzdělávací kurz či program.
V takovém vzdělávacím programu si většinou hodně vyzkoušíte v praxi, potkáte zkušené kolegy z oboru a seznámíte se s dalšími, kteří jsou na stejné startovací čáře jako vy.
Pro vzdělávání úplných nováčků v oboru doporučujeme SUHR Startovací akademii, protože má velkou přidanou hodnotu hned z několika důvodů.
Studenti nepotkají jednoho lektora, který jim předá své zkušenosti z několika firem, potkají jich 13. Každý z lektorů prošel několika firmami i obory a tak se studenti dostanou k velmi širokému know how. Získané znalosti tak díky zkušenostem lektorů dokáží zasadit do různých prostředí a oborů s potřebným kontextem. Teď na jaře v rolích lektorů potkáme Michaela Smit, Anna Rejdová, Jakub-Marek Štěpán, Klára Viktorová, Marketa Rezacova, Michaela Kozelská, Domi Pivodová Lišková, Lenka Petrušková, Miroslava Zajíčková, Jana Parmová, Adéla Doležalová a Šárka Svobodová. Velká radost!
Školená témata si studenti vyzkouší v praxi v rámci 6 praktických úkolů, které řeší v týmu se svými konzultanty. Studenti se tím setkávají se zkušenostmi dalších kolegů z oboru a reálně si zkusí designovat některé procesy a připravit HR strategii. Roli konzultanta vnímám jako klíčovou pro zasazení znalostí do praxe. V minulosti se k nám v rolích konzultantů připojili Šárka Lojdová, Pavla Němcová, Anna Rejdová, Petr Světlík a další. Máme radost, že vznikají týmy, které jsou si oporou ještě dlouho po skončení Akademie.
Kromě workshopů a interaktivních lekcí, které studentům předají nosná témata, je čeká také mentoring a kariérové konzultace. Díky nim se dokáží dostat do oboru ještě rychleji a s potřebným sebevědomím a informacemi o možnostech na pracovním trhu.
Od 21. září se ponoříme do světa HR.
Čeká nás 12 týdnů intenzivní online výuky, interaktivních přednášek, workshopů, diskuzních setkání nad case studies reálných firem odrážející životní cyklus zaměstnance v organizaci
Při splnění 80% docházky na lekcí a dokončení úkolu získají absolventi SUHR certifikát a trvalé zapojení do alumni komunity, pro kterou pořádáme speciální akce a workshopy.
5. Networkujte offline
Na základě zapojení se do komunit, sledování inspirativních osobností z oboru, čtení článků nebo poslouchání podcastů brzy zjistíte, že se pravidelně koná spousta zajímavých akcí právě pro HR komunitu.
Na takových akcích pravděpodobně potkáte ty, které sledujete, a zjistíte, že navázání vztahů je to nejlepší, co pro sebe můžete udělat.
Aktivně se ptejte na to, co vás zajímá. Zeptejte se zkušených kolegů na to, jak v oboru začínali a zda pro vás mají tip do začátků.
6. Odebírejte newslettery
Jakmile narazíte na zajímavý web, který vás inspiruje a kde pravidelně nacházíte kvalitní obsah, sledujte, zda je možné odebírat jejich newsletter.
Ten vám do schránky pravidelně nadělí velkou spoustu inspirace a aktuálních informací z oboru. Není nic efektivnějšího, než když vám informace dorazí rovnou do mailu a máte je tak bez hledání ihned k dispozici.
7. Dejte o sobě vědět
Pokud se pravidelně vzděláváte, sledujete aktuální novinky a trendy v oboru, potkáváte se se zajímavými lidmi, je rozhodně dalším důležitým krokem dát vědět o tom, že se chcete v oboru posouvat.
Hledáte-li první práci v HR nebo se posouváte na novou roli, je velmi důležité nenechávat si to pro sebe. Samozřejmě je dobré sledovat trh práce, ale nejlépe bude fungovat, když budete aktivně mluvit o tom, co pro sebe chcete.
Věříme, že se to vždy dostane na úrodnou půdu.