Gabriela Šimšová: Skrze HR data pomáháme firmě řešit problémy, které má byznysově

Lektorka naší Akademie: Data-driven HR Gabriela Šimšová zdůrazňuje význam dat v HR: „Data jsou velmi důležitou součástí strategického HR přístupu.“ V rozhovoru nám prozradila, jak správná analýza dat umožňuje HR týmům přizpůsobovat strategie a podporovat růst firmy. Sdílí také, jak důležité je pro HR týmy rozumět datům, aby mohli předvídat potřeby zaměstnanců a zlepšovat pracovní procesy.

S Gabrielou jsem natáčeli podcast právě o datech

Gabriela má více než 20 let zkušeností v oblasti HR ve společnostech jako je T-Mobile, ČEZ, Young and Rubicam, Coca-Cola HBC, Andaz Hotel, Edenred CZ/SK.

V epizodě zjistíte:
👉 Jak se ve velkých firmách pracuje s HR daty
👉 Vývoj data-driven přístupu v HR za poslední roky
👉 Jak mindset založený na datech ovlivňuje každodenní HR práci
👉 Proč je důležité rozhodování v HR na základě dat
👉 Jaká data jsou pro HR klíčová a jak je efektivně sbírat
👉 Jak zpracovat HR data pro správná rozhodnutí
👉 Jaké výzvy lze překonat pomocí analýzy HR dat

Jak moc důležité je pro HRisty pracovat s daty a proč?

HR rozhodně není jen o legislativě, administrativě nebo emocích. Data jsou velmi důležitou součástí strategického HR přístupu. Pro nás, HRisty, je umění pracovat s informacemi a na jejich základě predikovat, navrhovat řešení nebo pojmenovávat rizika, dnes zásadní součástí naší práce. Nejen proto, že díky informacím založeným na datech se stáváme pro naše partnery ve vedení srozumitelným partnerem.

Jaký máte oblíbený ukazatel nebo metriku v HR a proč?

Nemám své oblíbené číslo. Metriky používám jako podklad pro hledání řešení situací, které firmu aktuálně tíží. Velmi ráda se bavím o náborových číslech a fluktuaci. Celková fluktuace jako číslo vytržené z kontextu je pro mě virtuální pojem. Bavíme-li se o fluktuaci, zajímavá je nežádoucí dobrovolná fluktuace, která nejlépe reflektuje ztrátu, kterou si nepřejeme.

Jaké bylo Vaše nejtěžší rozhodnutí na základě dat v HR, popíšete nám ho, prosím? Jak tato situace nakonec dopadla?

Jedna z nejčastějších výzev, které ve firmách řešíme, je otázka konkurenceschopnosti mezd našich zaměstnanců. Někdy se nárůst mezd neobejde bez hledání vnitřních efektivit a restrukturalizace zdrojů. Velkým HR tématem je pomoci najít interní efektivity. Vždy je to složité, protože organizační změny ovlivňují zaměstnance a jejich jistoty.

Jaké konkrétní nástroje vnímáte jako nejdůležitější pro HRisty při práci s daty a z jakého důvodu?

Mít HR systém a data v takové podobě, aby se s nimi dalo pracovat, je výhra. Většinou máme nějaká data. A při spouštění HR systému zcela nedomyslíme správné číselníky, abychom následně měli data v podobě, se kterou se dá pracovat a vznikne z nich potřebná informace pro rozhodování. Není to jen o nějakých číslech. Z dat se stává informace až v okamžiku, kdy jednotlivé datové zdroje propojujeme, a sledujeme jejich srovnání. Mezi odděleními, business unitami, v čase. A základním nástrojem HR je Excel.

Stáhněte si HR data hacks od odborníků na data

Jaké jsou základní náborové metriky, jak spočítat cost per hire (CPH) a jak změřit fluktuaci?
Stáhnout HR data hacks
Na základě čeho se mají HRisté rozhodovat, jaká HR data mají ve společnosti sledovat?

HR data nejsou nikdy jen sama o sobě. Smysl dávají až v souvislosti s potřebami firmy. HR je strategický partner vedení společnosti. A pokud někde vnímáme problém, data nám mohou pomoci zacílit jeho příčinu. HRisté by se měli rozhodovat na základě strategických cílů firmy. Data, která sledují, by měla přispívat k dosažení těchto cílů. Pokud s daty začínáme, podívejme se na to, co vnímáme jako aktuální výzvu. Je to nábor? Fajn, pojďme se podívat na délku náboru na jednotlivých pozicích, na fluktuaci ve zkušební době, na funkčnost on-boardingu. Přinášet na stůl data, která nesouvisí s tím, co aktuálně firma řeší, je milé, ale může to být na začátek zbytečné rozmělnění energie.

Máte pro nás nějaký inspirativní tip na českou nebo zahraniční HR osobnost, která je, podle Vás, top data-driven?

V HR je řada zajímavých a inspirativních osobností. Ale v českém kontextu mě baví, jak s daty z trhu práce pracuje Tomáš Ervín Dombrovský. Je to inspirativní.

V jakých případech by se firmy měly podrobovat HR auditu svých procesů?A jak vůbec začít s HR auditem ve společnosti?

Firma by se měla podrobovat HR auditu, pokud chce zlepšit procesy, zajistit soulad s předpisy a optimalizovat výkonnost. Téma auditu je na stole v případě transformace a hledání příležitostí. Přizvat partnera, který se podívá na vaše interní procesy optikou zvenku, je způsob, jak si udržet aktuálnost a efektivitu i v rámci HR samotného. Začít s HR auditem lze tím, že se zaměříte na klíčové oblasti, jako jsou nábor, rozvoj zaměstnanců nebo odměňování.

Buďte data-driven

HR data od A po Z. Od náboru přes onboarding, vzdělávání, odměňování, performance, až po retenci, fluktuaci a exit data.

V rámci Akademie Data-driven HR se podíváme komplexně na data v rámci všech HR procesů. Od náboru přes onboarding, vzdělávání, odměňování, performance, až po retenci, fluktuaci a exit data. Ukážeme si, jak na vizualizace HR dat, předpovědi a doporučení, jak na základě dat prezentovat přínos HR oddělení i to, jak reportovat požadovaná data vedení a sladit očekávání.
Gabriela Šimšová_data v HR

Gabriela působí jako HR Consultant, Trainer and Mentor a v Akademii: Data-driven HR nás provede lekcí Decision making v HR na základě dat.

Chci vědět více

Chcete vědět o novinkách v oboru?

Odebírejte náš newsletter

Chci být v obraze

Enquire now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.