O umělé inteligenci v současnosti můžeme slyšet na každém kroku, ale co HR? Jak se k ní postavit a v jakých oblastech ji využít? O tom bude 14. 6. webinář Trendy v HR aneb vzestup IT lektora Lukáše Augustína. Zatím si můžete přečíst malou ochutnávku.
Lukáš Augustín má za sebou zkušenosti napříč téměř všemi HR rolemi od navolávače, přes recruitment, HR marketing až po současnou roli HR Business Partnera. Stejně tak široký rozhled má i napříč firmami. Začínal ve Spořce, působil v Czechitas, a nyní zakotvil v Shipmonku.
Proč bychom měli sledovat aktuální trendy (nejen) v HR?
Pracovat v dnešní době na HR znamená, že se téměř každý rok mnohé obrátí naruby. Proto dnes uspějí hlavně ti, kteří umějí kombinovat nové technologie a vychytávky se svými zkušenostmi. Proto není dobré brát trendy v na
šem světě jen jako pár zajímavých čísel, ale hlavně jako každoroční přísun nových příležitostí.
Je nutné na ně vždy reagovat a přizpůsobovat se jim?
Hodně záleží na očekávání firmy od HR a také na samotných HRistech. Když trendy nesledujeme, nebo se je bojíme zkoušet a ovládat, tak se může stát že uvízneme v zajetých kolejích a to pak není dobré ani pro nás, ani pro firmu. Takže bych řekl, že ne nutné, ale výrazně doporučené, minimálně mnou 🙂
Jak se k umělé inteligenci postavit, když nejsem příliš technický typ a nevím, jak na to?
Umělá inteligence má právě to kouzlo, že je ultra jednoduchá. Pokud máte myš, klávesnici, nažhavený Youtube a umíte trochu anglicky, tak máte vyhráno. Ono těch AI zas tolik není a takové Midjourney nebo ChatGPT zvládnete pro základní ovládání za pár minut.
Ve kterých oblastech lze v HR umělou inteligenci využít?
Naprosto ve všech. Ať už jste personalistka, která dělá výplaty, nebo HRBP, který řeší průšvihy a obří projekty, tak AI vám pomůže všude. Jde jen o to, jí nevěřit na 100% a zvyknout si ji využívat.
Nahradí, podle vás, do budoucna uměla inteligence některé HR role?
Záleží o jakém horizontu se bavíme a také na tom, jak ji dokážou velcí hráči využít. Jsem si ale jistý, že v horizontu 5-10 let nedojde na HR v dramatické změně. Sice jsme „softové“ středisko, které je pro firmu nákladové a nikoliv přímým způsobem ziskové, ale stejně to prostě bez HR nejde.
Nejvíce na ráně jsou asi lidé, kteří dělají payroll, protože velcí hráči ze světa účetnictví po tom již skočili, ale mám za to, že účetních sice bude méně, ale stejně tam budou a ponesou odpovědnost za správnost, kontrolu a další úkony, které vám AI ještě dlouho nenahradí. Navíc budou tisíce firem, které tento software využívat nebudou a tam si personalisté najdou v pohodě práci.
O AI v HR se dozvíte více na webináři s Lukášem už 14.6.!